2020 Astsubay Alımları

Oy Verebilirsin
[Total: 1 Average: 3]

2020 Astsubay Alımları

Özellikle çabuk işe başlamak isteyen gençlerin en çok tercih ettiği askeri alanların arasında astsubaylık başı çekmektedir. Önüne gelen astsubay olabilir mi? Astsubay olmak için nelere ihtiyaç vardır? Bu sorulara cevap bulmak isteyenler internete sarıldı.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının muvazzaf ve sözleşmeli astsubay ihtiyacını karşılamak için Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine başvurular başladı. Başvuru yapmak için adayların “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris sayfası ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapı vasıtası ile yapılacaktır. İnternet ortamı dışında başvuru yapılamayacaktır. Jandarma Genel Komutanlığı için belirtilen lisans veya ön lisans bölümlerinden, Sahil Güvenlik Komutanlığı için ön lisans bölümlerinden ya da kayıt tarihi olarak belirlenen 4 Ağustos 2020 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olmaları gerekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı için lisans veya ön lisans mezunu adayların 27 yaşını, lisans üstü öğrenimini tamamlamış olanları 32 yaşını bitirmemiş olmaları istenmektedir. Sahil Güvenlik Komutanlığı için ön lisans bölümlerinden mezun olmuş adaylarda 27 yaşını bitirmemiş olma şartı aranıyor. Başvuruları kabul edilen adayların seçme sınavlarına katılmaya hak kazananların listesi ile ilgili esaslar, sınav ücreti yatırma duyurusu, sınav yeri, sınav tarihi ve diğer tüm duyurular internet adresinden ilan edilecektir.

Astsubay alımı için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlar:

  • Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksek okulu veya dört yıl süreli fakülte ya da yüksekokul mezunu olmak şarttır.
  • Yaş şartı en önemli şartlar arasındadır. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 27 yaş, daha kısa süreli okulları yüksek veya lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak olan adayın sosyal durumları ahlak ve karakterler şartları subay için istenen ahlaki yükümlülükleri ile aynıdır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48.maddesini de barındırır.
  • Erkek adaylar için en az 164 cm boy, bayan adaylar için de en az 158 cm boy şartı aranmaktadır. Bunun yanında istenen vücut kitle indeksine uygun olmaları gerekmektedir.
  • Sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu almaları gereklidir.

Astsubay alımı için başvuru yapacak adayların bu şartların tamamını taşıyor olmaları gerekmektedir.