2020 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Oy Verebilirsin
[Total: 0 Average: 0]

2020 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

2020 Bekçi Alımı

2016 yılında tekrar alım yapılmaya başlanan bekçilik mesleği gerek maaşıyla gerekse çalışma koşullarıyla iş bulamamış gençlerin umut kapısı olmaya devam etmektedir. Dolgun bir ücretle atama korkusu olmadan çalışmayı isteyen gençler bekçi alımlarına yoğun ilgi göstermektedirler. Tabii sadece yoğun ilgi yeterli olmuyor. Uygun koşulları sağlamak gerekiyor.

Son zamanlarda en çok merak edilen konu ise 2020 bekçi alımı sayısı ve tarihi oldu. Peki 2020 yılının başında kaç tane bekçi alınacak? Bekçi alımı tarihi ne zaman? Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, 2020 yılında 500 tanesi mahalle ve çarşı, 172 tanesi kır bekçisi olmak üzere 672 tane bekçi alımı gerçekleştirileceğini söyledi. Bekçi alımı süreci şu şekilde işleyecek, asıl adayların gerekli belgeler ile ilan tarihinden itibaren on beş iş günü içerisinde planlandığı İl Emniyet Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yedek adaylara ilişkin sonuçlar da resmi internet sitesi üzerinden açıklanacaktır. Yedek olan adaylar planlama yapıldığı takdir de planlama yapılan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından sıra ile çağırılacaklardır.

Bekçilik Yazılı Sınavı Hakkında Bilgiler

Bekçi alımı için başvuru yapan adaylara çoktan seçmeli (beş şıklı test şeklinde) 100 soru yöneltilecektir. Çoktan seçmeli sınavda her soru bir puan sayılacaktır. Ayrıca yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecektir. Yazılı sınavda 100 puan üzerinden 50 puan alan adaylar sınavda başarılı sayılacaktır. Sınavda adaylara sorulacak sorular Türkçe, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacaktır.2020 bekçi alımı başvuru yapabilmek için belli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar:

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. En az lise veya dengi okullardan mezun olmak,
  3. En az 167 cm boy uzunluğuna sahip olmak,
  4. Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
  5. Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
  6. Askerliğini yapmış olmak,
  7. 18 yaşını doldurmuş olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak,
  8. Ayrıca 657 Devlet Memurları Kanunda yer alan memur olabilme koşullarına uyum sağlıyor olmak.