2020 Jandarma Özel Harekat (JÖH) Alımları

Oy Verebilirsin
[Total: 2 Average: 5]

2020 Jandarma Özel Harekat (JÖH) Alımları

2020 yılından başından beri Jandarma Özel Harekat’a başvuru yapacak adayların gözü kulağı Jandarma Genel Komutanlığında.

Merak edenler için JÖH nedir? Görevleri nelerdir? Sorularını yanıtlayalım. JÖH’ün açılımı Jandarma Özel Harekat’tır. JÖH üyelerinin çoğunluğu rütbelidir, bugüne kadara terör ile mücadele konusunda sayısız başarıya imza atmışlardır. Bu sayede tüm dünyaya isimlerini duyurmuşlardır. Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlıdırlar. Jandarma Özel Harekat Timlerinin tamamı seçme ve gönüllü askerlerden oluşmaktadır. Genellikle her bir birliğin başında Yüzbaşı bulunmaktadır. Birçoğu uzman çavuş ağırlıklı bir oluşum olsa da, içlerinde astsubay ve erler de bulunmaktadır. Erler C Timi denen timlerde görev almaktadırlar.

JÖHler 5000 kişi yani bir Tugay ayısı kadardır. Bugüne kadar terörle mücadele konusunda önemli başarılara imza atmış olan Jönler; ejderler, efeler, dadaşlar, roketler, akrepler, kurtlar, fatihler gibi isimler alarak, kollarında birimlerine özgü armasını taşırlardı. Komandolar intikal eder, görüntü alıp, rapor sunar. Komandolar ya da JÖH timleri müdahale ederler.

Jandarma Özel Harekat Eğitimleri

                Eğitimleri, Foça’da gerçekleştirilmektedir. JÖH adayları İzmir’in Foça ilçesinde on haftalık bir eğitime tabii tutulurlar. Burada temel savaş tekniklerini ve coğrafi koşullara dayanıklılığı artıran eğitimleri alırlar. Burada son teknoloji ürünlerini kullanırlar.

Binlerce başvuru arasından seçilen komandolar, yorgunluk ve uykusuzluğa dayanabilme, stres altında doğru karar verebilme, özgüven, silah arkadaşlığı, iklim ve arazi koşulları sebebiyle karşılarına çıkabilecek engelleri aşabilme, mevcut silahları etkin kullanabilme gibi birbirinden zor eğitimleri almaktadırlar. Temel savaş eğitimlerini alan JÖH timleri, eğitimleri boyunca 260 kilometre koşu, 675 kilometre yürüyüş olmak üzere toplamda 935 kilometre yol kat ediyorlar.

Manevra eğitimi, haritacılık bilgisi, küresel konumlama cihazı yani GSP kullanımı, kamuflaj, dağcılık, suda geçiş teknikleri gibi eğitimlere tabii tutulan Jandarma Özel Harekat Timleri her türlü engeli aşma yetisine sahip oluyorlar. Sık sık simülatörler sayesinde eğitimlerini sürdüren timler bu sayede operasyon ve çatışma tecrübelerini kazanıyorlar. Eğitim sürecinde eksiklerini, yanlışlarını hatta yaptıkları her şeyi kayıt altına alınıp, bilgisayar ortamında analiz edilerek, eğitmenler tarafından değerlendirilmeye tabii tutulurlar. Eğitmenler bu eksiklikleri komandoya ileterek bu eksiklerin giderilmesini sağlıyorlar ve sonuç itibariyle her safhada süratle olaya müdahale edebilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin naçizane bir birimi ortaya çıkıyor.