2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı Hangi Tarihte Yapılacak ?

Oy Verebilirsin
[Total: 0 Average: 0]

2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı Hangi Tarihte Yapılacak ?

2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı Hangi Tarihte Yapılacak Milyonlarca gencin kamuda çalışmak için aylarca çalıştığı Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısaca KPSS sınavının tarihi tüm gençler tarafından merak ediliyor. Lisans, Ön Lisans ve Orta öğretim olarak üçe ayrılan sınavlarda Türkçe, Matematik, Coğrafya, Vatandaşlık, Tarih dersleri tüm sınavlar için ortak olmakla beraber lisans sınavlarında alana özel sorular sorulmaktadır. Alan sınavları Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarından farklı bir tarihte yapılacaktır. Bilgilendirme olarak söylemek gerekirse KPSS Lisans puanları geçtiğimiz yıllarda iki sene geçerli sayılıyordu. Ama geride bıraktığımız 2019 yılı itibariyle lisans puanları geçerliliğini bir sene sürdürecektir. Adaylar eski puanlarıyla tercih yapamayacaklardır. Atamalar için adayların o sene ki KPSS sınav puanının hesaplanmış olması gerekmektedir.

Sınav Tarihi Açıklandı Mı? Başvurular Ne Zaman?

KPSS Ön lisans sınavı 18 Ekim 2020 tarihinde yapılacaktır. Sınavın başvurusu 12 Ağustos ile 25 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

KPSS Ortaöğretim sınavı 8 Kasım 2020 tarihinde yapılacaktır. Sınavın başvurusu 21 Ağustos tarihinde başlayıp 7 Eylül 2020 tarihinde son bulacaktır.

KPSS Lisans Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı 19 Temmuz 2020 tarihinde yapılacaktır. KPSS Alan Bilgisi 1.gün 25 Temmuz 2020 tarihinde, KPSS Alan Bilgisi 2.gün 26 Temmuz 2020 tarihinde ve Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacaktır. Bu sınavların başvuru tarihleri ise 5 Mayıs ile 25 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınavlara başvuru yaptıktan belli bir süre sonra sınav ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. Sınav ücretini zamanında yatırmayan adayların sınav başvuruları geçersiz sayılacak ve başvuru yaptıkları sınavlara aday olarak katılamayacaklardır. Sınava katılmayan adayların o sene içinde açıklanan pozisyonlara başvuru da yapamazlar. Bir sonra ki seneyi beklemeleri gerekmektedir. Sınav ücretlerinin yatırılma tarihi ve sınav ücretleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştır. ÖSYM’nin diğer sınavlarda yaptığı gibi başvuru için sistem açıldığında adaylar sınav ücretlerini başvuru sayfasında görebileceklerdir. Sınav ücretlerinin yanında hangi bankaya yatırılacağı ve hangi tarihler arasında yatırılması gerektiği bilgilendirme sayfasında mevcut olacaktır.