Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oy Verebilirsin
[Total: 15 Average: 4.9]

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak İnternet üzerinden ön başvuru yapılır. Alım ilanı çıktığında verilen tarihler arasında e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru belgesinde ilgili bölümler doldurularak başvuru işlemi sonuçlandırılır. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

2020 yılında hangi şehre ne kadar bekçi alınacak öğrenmek için tıklayınız.

İkinci aşama olarak Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden açıklanacak olan başvuru tarihleri ve başvuru merkezlerine mesai saatleri içerisinde bulunacaklardır. Polis Akademisi sitesi üzerinden sizlere evrakları teslim edeceğiniz yerler açıklanacaktır.

Daha sonra MEB tarafından yazılı sınav yapılır.

Bekçi olmak isteyen adaylar yazılı ya da sözlü sınavlara tabii tutulabiliyorlar. Bekçi alımı için başvuru yapan adaylara çoktan seçmeli (beş şıklı test şeklinde) 100 soru yöneltilecektir. Çoktan seçmeli sınavda her soru bir puan sayılacaktır. Ayrıca yanlış cevaplar doğru cevabı götürmeyecektir. Yazılı sınavda 100 puan üzerinden 50 puan alan adaylar sınavda başarılı sayılacaktır. Sınavda adaylara sorulacak sorular Türkçe, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacaktır.


Bekçi Olmak İçin Hangi Şartlara Sahip Olmam Gerekiyor?

Son yıllarda en çok tutulan meslek gruplarında birisi de bekçilik. Bekçilik dolgun maaşı ve çalışma şartlarından dolayı da tercih ediliyor. Neredeyse öğretmen maaşlarına eşdeğer maaş alan bekçiler akşamları çalışıyor. Ayrıca yeni kanun ile silah taşıma yetkisine de sahipler.

Daha çok genç kesimin tercihi olan bekçilik için nelere sahip olmak gerekiyor? Askerlik yapmış olma şartı aranıyor mu? Başvuru için yaş şartı nedir? İşte bekçi olmak isteyen adayların en çok merak ettiği konular bunlar. Şimdi sizlere bu konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekçilik alımı şartları aşağıdaki gibidir:

1)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

2)En az lise ya da dengi okullardan mezun olmak

3)En az 167 cm boy uzunluğuna sahip olmak

4)Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak (18 ve 27 dahildir.)

5)Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıl ikamet ediyor olmak

6)Askerlik görevini yapmış olmak

7)18 yaşını tamamlamış olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak yani 02/07/2000 tarihi ve öncesinde doğmak ya da 02/07/1988 tarihi ve sonrasında doğmuş olmak

8)Türk toplum anlayışlarına göre kötü şöhretli tanınmamak

9)Kamu haklarından mahrum olmamak

10)Hükümlü olmamak

11)657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesinde belirtilen şartları taşımak

12)Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya yönelik bir engeli bulunmamak

13)Sağlık Şartları Yönetmeliğinde bulunan şartları taşıyor olmak

14)Alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş olmamak

15)İllegal eylemlere katılmamış olmak

16)Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması olumlu olmak

Bekçi alımı için gerekli şartlardır.

Ayrıca 2020 Yılında Hangi İl İçin Kaç Tane Bekçi Alınacak Tıklayınız !