Bekçilik Kursları

Oy Verebilirsin
[Total: 1 Average: 5]

Bekçilik Kursları

BEKÇİLİK MESLEĞİNİN TARİHÇESİ

Nereden Geldi Bu Bekçilik Mesleği?

Bekçilik mesleği ilk olarak hayatımıza Çarşı ve Mahallat Bekçileri Hakkındaki Kanun bünyesinde 24 Nisan 1914 yılında idari kolluk personel hizmeti daha sonra ise 14 Temmuz 1966 yılında 772 sayılı Çarşı ve Mahallat Bekçileri Hakkındaki Kanun ile yeni baştan düzenlendi. En son bekçi alımı ise bundan tam kırk altı yıl önce yani 1974 yılında yapıldı. Daha sonra devletin 2008 yılında çıkardığı bir kolaylık ile görevlerinin başında olan sekiz binden fazla bekçi emniyete kadrolu olarak geçiş yaptı. Bekçilik mesleği için durdurulmuş olan personel alımına ise 2017 yılında çıkarılmış olan 690 sayılı KHK sayesinde tekrardan devam etti. Şu anda yaptığımız genel araştırmaya göre görevleri başında olan 69 tanesi kadın olmak üzere tam 21.347 (24 Temmuz 2019) bekçi olduğu belirlendi. Yeniden personel alımı olacağına dair ise ilk ilan 2016 yılında verildi. Ve ilk işe alınan sayısı 69 u kadın olmak üzere 433 bekçi oldu.

Bekçi alımı Polis akademisi başkanlığının düzenlediği merkezi sınanlarla yapılıyor. Bekçi alımını polis akademisi başkalığının yapmaya başladığı ilk yıl ise 2018. Bekçi olmak isteyen adayların Konya bekçilik kursu eğitimlerinde ne öğreneceklerini de polis akademisi başkanlığı üstleniyor.  İç işleri bakanlığının sitesinde yayımladığı son ilanlara göre Kayseri bekçilik kursu temel eğitim sürecinde uygulamalı bekçilik eğitimleri veriliyor. Diğer incelemeler sonucunda ise bekçi alımı kurslarına çok fazla yoğun bir talebin söz konusu olduğu belirlendi.

Bekçi alımını takip eden bekçi adayları, eğer bekçilik mesleğine sağlam bir giriş yapmak istiyorlar ise mutlaka bekçi alımına yönelik bir kursu tercih etmeleri gerekiyor. Birçok şehirde de bekçi alımına yönelik tercih edebilecekleri çok fazla kurs seçeneği bulunuyor. Bekçilik kurslarında şehirlere göre verilen eğitim kalitesi ve kurs içeriklerinden biraz bahsetmek gerekirse;  Adana bekçilik kursu ve Samsun bekçilik kursunun bekçi alımı için verdiği eğitimler hem yazılı sınava yönelik, hem de sözlü mülakata yönelik olmakla birlikte bekçi adaylarına kendi aralarında sınava hazırlanmaları ve öğrendiklerini iyi pekiştirebilmeleri için etüt odaları, kütüphane ve benzeri hizmetler de sunuyor. Mersin bekçilik kursu bekçi adaylarına; uygulamalı bekçilik eğitimi, müdahale yöntem ve teknikleri, silah ve atış bilgisi, temek hukuk, mevzuat, demokrasi ve insan hakları, kitle yönetimi, sosyal psikoloji ve toplumsal olaylar, devletin idari yapısı, trafik güvenlik ve ilk yardım bilgisi, mesleki yazışma dersleri verdiğini belirtti. Denizli bekçilik kursu ise, Denizli Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinde açıkladığı bekçi alımı sayısı, 190. Bu yüzden Denizli ilinde bekçi alımına yönelik fazla sayıda kurs bulunmakta. Mersin bekçilik kursu sahasında bulunan bekçi alımı kurslarının şartları oldukça iyi ve gerek Denizli bekçilik kursu olsun gerekse Gaziantep bekçilik kursu olsun kurs seçimi yaparken bu derslerin hepsi veriliyor mu yoksa bir kısmı mı veriliyor? Mülakat sınavı için yeterli destek ve eğitim veriliyor mu? Bu şartların her birini göz önünde bulundurarak bekçi alımı için eğitim veren bir kurs tercih etmeleri gerekiyor.

Bekçi olmak isteyen adayların maaş ve çalışma koşullarından sonra dikkat etmeleri gereken bir diğer husus da çalışma saatleri. Bekçi alımı için uğraşan çoğu aday bekçilik mesleğini güzel bir gelir kapısı olaraktan görüp çalışma saatlerini dikkate almamakta. Mesleğine başlayan bekçilerin yüzde yedisi çalışma saatleri onlara uygun olmadığı için mevcut işlerini bırakmaktalar. Peki bekçiler kaç saat çalışır? Bekçiler, 6 gün 12/24 saat ve haftada 1 gün tatil olarak çalışmaktadırlar. Vardiyaları ise 19:00 da başlayıp, 07:00 da sona ermektedir.