Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Oy Verebilirsin
[Total: 16 Average: 4.9]

Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı ?

Tarabya’daki Huber Köşkü’nde gerçekleştirilen toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Koronavirüs salgınında Batı ülkelerindeki en büyük dram yaşlı bakım evlerinde yaşanmıştır. Bin 119 belediyeden Vefa Destek Grubuna verilen destekle dayanışma sergilendi.

Küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte verdiğimiz mücadeleyi başarıyla devam ettiriyoruz.

Yeni vaka sayımız azalıyor, iyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor. Kurallara uyarak gösterilen sabır ve fedakarlık için vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum.

Dünyanın korona salgınının tamamen yenmesinin vakit alacağı ortadadır. Bazı ülkelerde salgın tüm hızıyla sürüp bazılarında yeni başlıyor. Hayatımızda maske kullanım ve temizliğe sıkı riayeti oluşturmamız gerektiğini işaret ediyor. Hayatı normalleştirme adımlarını 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor. 412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık. 300’ünde karantina sona erdi, 112 yerde karantina uygulaması devam ediyor. Zaruri bir işi olmadan dışarıya çıkanlar kendi elleriyle virüsü besliyor. Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız. Sokakta, markette, işyerinde mesafeyi koruyacağız, hayatı sadeleştireceğiz.

Esnafımıza, çalışanlarımıza ekmeklerini kazanabilecekleri şartlar oluşturmaya çalışıyoruz. Yeni ihtiyaçlara göre süratle geliştirdiğimiz programlarla sosyal koruma kalkanını daha da güçlendireceğiz. Milletimizi geliştirmeye, kalkındırmaya devam etmekte kararlıyız. Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro Hattının tünel ışığını görme törenini yaptık. 20 Nisan’da Başakşehir Hastanemizin açılışını Japonya Başbakanı Abey ile gerçekleştireceğiz. Telekonferans bağlantısı ile hizmete açacağız.

Mücbir sebebe dayalı olarak 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağ-Kur primi ödemelerinin tutarı 40 milyar lirayı buldu.

Salgın sonrası siyasi ve ekonomik bakımdan yeniden şekillenecek küresel sistemde ülkemizi daha avantajlı bir konuma getirmeyi hedefliyoruz.

Yüksek standartlarda hizmet veren kamu sağlık kuruluşlarının yanı sıra özel sağlık kuruluşlarının makul fiyatlarla hizmete başvurması.

43 kritik ilacı ödeme kapsamına alarak vatandaşlarımızın sağlığını her şeyin üzerinde tuttuğumuzu gösterdik. Türkiye’nin başarısı herkesin ilgisini çekmiş durumdadır.

Dört Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Geldi !

16 – 17 – 18 – 19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacaktır.

Türkiye’nin salgın krizini yönetmedeki başarısı başta bilim adamları olmak üzere herkesin ilgisini çekmiş durumdadır. Yaşlılar, 17 Mayıs Pazar günü 11.00 – 17.00 , 20 yaş altı 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma günlerinde sokağa çıkmayı sürdürecekler.

9 İle Müjdeli Haber !

Geçtiğimiz haftaki açıklama 7 ilde seyahat yasağının kaldırıldığını açıklamıştı.

9 ilimiz için daha şehirler arası giriş çıkış kısıtlamasını sona erdirmeye karar verdik. Bu iller şu şekilde Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ oldu. Bu hafta da 9 il için yasağın kaldırılmasının ardından toplamda 16 ilde seyahat kısıtlaması kaldırılmış oldu.

Seyahat Yasağının Kaldırıldığı Şehirler

Antalya

Aydın

Erzurum

Hatay

Malatya

Mersin

Muğla

Adana

Diyarbakır

Mardin

Trabzon

Ordu

Denizli

Kahramanmaraş

Şanlıurfa

Tekirdağ oldu.

Emeklilere Erken Maaş

Emeklilerimizin maaş ödemelerini 15 Mayıs’tan itibaren yatırarak bayrama kadar bitireceğiz. Mayıs ayı işsizlik sigorta ödemelerini de öne çektik. 4.4 milyon vatandaşımıza biner lira nakit desteği verdik. İşsiz kalan vatandaşlarımıza yönelik 3. Faz nakit desteği programında ödemeler başladı. Sayı 900 bini buldu.

Bir Müjdeli Haber Çay Üreticilerine Geldi !

Çay üreticilerimize müjdeyi vermek istiyorum. 2020 için çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk destekleme ile kilogramda 3 lira 40 kuruş tekabül etmektedir. Hasatla beraber yaş çay alımları başlayacaktır. Ülkemizin en büyük enerji ve sulama projelerinden biri olan Ilısu Barajı’nın 6 türbininden ilkini 19 Mayıs’ta hizmete açacağımızın müjdesini kamuoyumuzla paylaşmak istiyorum.

Hesaplaşma usulümüz hukuk hesaplaşma yeri sandıktır. Etrafından dolaşmaya çalışanlar hak ettikleri cevabı alacaklar. İçişleri Bakanlığımız başka illerde oturup da çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminden özel bir izin talep bölümü açılacaktır.

KYK’dan Burs ve Kredi Alan Öğrencilere de Müjde Geldi !

Her ayın 6’sından itibaren öğrencilere burs ve kredileri yatırılıyordu. Ramazan Bayramı için destek kapsamında Haziran ayında yatırılması planlanan burs ve krediler 19 Mayıs tarihi itibariyle öğrencilerin hesaplarına yatırılacak.

Tüm bu açıklamalar ile birlikte insanların akıllarındaki soruları cevaplamış oldu.