Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Son Dakika Açıklamaları

Oy Verebilirsin
[Total: 0 Average: 0]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Son Dakika Açıklamaları

 

Günden güne ülkemizde artan pandemi Covid-19 salgınının artmasıyla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Bugün gerçekleştirilen toplantıda belli başlı kararlar alındı. Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ilerleyen kısımlarında bu kararlara yer verdi. Daha önce açıklanan kararların birçoğu 65 yaş ve üzerini kapsarken bugün açıklanan kararlar tüm bireyleri kapsar nitelikteydi. Özellikle 20 yaş ve altı çocukları da kapsayan ekstra bir açıklama geldi. İşte o ayrıntılar…

Konuşmasının başında öncelikle her birey kendi karantinasını kendi uygulamalı diyerek sözlerine başladı. Hassasiyet gösterdiğinizi biliyorum ama kurallara uymayanların olduğunu da görüyoruz diye devam etti. Bu yüzden bazı uygulamaları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekebilir dedi. Gece yarısı itibariyle yenilerini ekleyeceğiz diye söyledi. Bu gece (04.04.2020) itibariyle 30 büyükşehir ve Zonguldak iline araç giriş çıkışı kapatıldı. Gıda ilaç temizlik maddeleri gibi zorunlu ihtiyaçlar dışında giriş çıkış yapılmayacak. Yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı yapanlar bu şehirleri geçiş yolu olarak kullanabilecekler. Alınan bu tedbirler 15 gün süre geçerli olacak ama gerekirse bu süre uzatılabilecek. 20 yaş ve altına sokağa çıkma yasağı getirildi (2000 ve sonrası doğanlar için). İnsanların toplu şekilde bulunduğu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Özellikle market, pazaryeri, kamu, kuruluşlarında maske takmak zorunlu hale geldi. Pazaryerlerinde ve açık alanlarda 2 3 kişi yan yana yürüyemeyecek bu da yasaklandı. Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gerekli tüm önlemler alınacak diye sözlerini yineledi. Sosyal mesafe kapsamında aradaki mesafeyi en az 3 adım olarak belirlendiğini söyledi ve buna riyakat edilmesi gerektiğini ekstra olarak belirtti. Kurallara uymayanlara gerekli adli ve idari cezanın uygulanacağını söyleyen Erdoğan, alınan bu kararların titizlikle uygulanması gerektiğine dair ipucu vermiş oldu. Sözlerinde milletime güveniyorum demeyi ihmal etmedi. Konuşmasının sonlarına doğru yaklaştığında sağlık çalışanlarına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

İlerleyen süreçlerde alınan bu kararlara yenileri eklenebilir ve eklenen kararlar daha sert olabilir. Bulunduğumuz süreçte 65 yaş ve üzeri yeni alınan kararla 20 yaş ve altı genç ve çocuklar sokağa çıkamayacak.