Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Açıkladı!

Oy Verebilirsin
[Total: 0 Average: 0]

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Açıkladı!

Ücretsiz İzin Maaş Desteği, Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında

Corona Virüs kapsamında alınan tedbirler ile birlikte bazı işyerleri çalışmalarına ara verdi. Birçok işyeri kısa çalışmaya başladı. İşverenlerin işçileri mağdur etmelerinin önüne geçildi. Bu dönem boyunca ne işveren ne de işçiler mağdur olmasın diye bir dizi önlem alındı. Bunların arasında bugüne kadar en bilindik olan önlem kısa çalışma ödeneğiydi. Bunların yanında geçtiğimiz hafta işverenler işçileri çıkarmasın diye yeni bir karar alınmıştır. Bu karar kapsamında 3 ay süre ile işverenlerin işerlerinde çalışmakta olan işçilerini işten çıkarmaları yasaklandı. İşçisini çıkaran işverene de yaptırım uygulanacaktır diye açıklama yapılmıştır.

Corona Virüs kapsamında alınan son ve en güncel karar ise yine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geldi. Berat Albayrak, “ Gündemdeki konular ve Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımız kapsamında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunduk. ” diyerek sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu. Albayrak, “ Kısa çalışma ödeneği  yararlanamayan veya ücretsiz izin çıkarılan vatandaşlarımıza 3 ay boyunca aylık 1770 lira maaş desteği sağlanacak . “ dedi.

Rakamlarla Açıkladı

Kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 200 binden fazla firma , 2 milyondan fazla çalışan kapsamında başvuru oldu. 700 bini onaylandı. 25 bin liralık destek finansmanına 290 bin esnaf başvurdu. 4 milyar 73 milyon lira finansman tahsis edildi. Bireysel destek paketine 4 milyon 200 binden fazla vatandaş başvurdu. 250 binden fazla vatandaşımıza 1.5 milyar lira tahsis edilmiştir. İş’e Devam finansmanı için 66 bin 171 firma başvurdu, 34 bin 858’inin süreci sonuçlandı. 29 milyar 558 milyon lira tahsis edildi. Kamu bankaları işletmelerin 20.5 milyar liralık, 795 bin vatandaşın da 40.6 milyar liralık kredi borcunu öteledi.

Albayrak Özel Bankalara Da Seslendi!

Kamu bankaları vatandaşın yanında dururken, özel bankaların takındığı tavır bizleri üzmektedir. Onları da sürece davet ediyorum. Küresel ticaret için farklı mekanizmaların devreye alınmasını destekliyoruz. Bunun dışında hiçbir kurum ya da ülkeden talebimiz olmamıştır. Diye sözlerine devam etti.