Kabine Toplantısı Sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Açıklamaları

Oy Verebilirsin
[Total: 30 Average: 5]

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası, Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya başkanlık etti. Yapılan toplantı sonrasında canlı yayında açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Tüm gelişmeler bize yeni normal dediğimiz süreçte gereken adımları atma imkanını sağladı. Normalleşme takvimimizde yer alan hususları yakından takip ederek açıklıyoruz. Bu hafta itibarıyla aldığımız yeni kararlar şunlardır:

Şehirlerarası Seyahat Sınırlaması Kaldırıldı !

Kabine Toplantısı Sonrası Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

Kamu Personelleri İşlerinin Başına Dönecek !

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde bulunan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek.

Kreşler Açılacak !

Kreş ve gündüz bakımevleri 1 Haziran’da açılacak.

65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlara Önemli Uyarı !

65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00 – 20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.

İşletme sahibi 65 yaş üzeri vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

20 Yaş Altı Sınırlaması 18 Yaşa Düşürüldü !

20 yaş ve altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0 – 18 yaş grubunun tamamı Çarşamba – Cuma günleri 14.00 – 20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabii olmayacak.

Restoran ve Kafeler Açılacak !

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama 1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.

Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabii değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.

Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren kütüphaneler, gençlik merkezleri, kamplar belirlenen şartlar dahilinde faaliyetini sürdürebilecek.

Konuşmasının başında şunlara değindi Recep Tayyip Erdoğan,

Kabine Toplantısı Sonrası Rabbimden tüm insanlıkla beraber aile ve dostlarımızla birlikte huzurla, sağlıkla geçirebileceğimiz nice bayramlara ulaştırmasını diliyorum.

Salgın sebebiyle bizi gönlümüzce bayram yapmaktan mahrum bıraktıysa da kalbimizde hep umudu koruduk.

Hepimizin de geleceğimize dün olduğunda çok daha berrak, olgun şekilde bakabildiğimiz gönül ve zihin dinginliği kazandığımızı düşünüyorum.

Salgının çok büyük kıyımlara yol açtığı ülkelerle kendimizi mukayese ettiğimizde elimizdeki nimetlere şükrettiğimizi yakından biliyorum.

Alınan tedbirler sebebiyle işine ara verdiği, geliri azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşlarımız olmuştur.

Devletin tüm imkanlarını vatandaşlarımıza sunarak yanlarında olduğumuz gösterdik.

4,5 milyon vatandaşımızın istihdamını kısa çalışma ödeneği, askeri ücret ve nakit desteği gibi yöntemlerle destekledik.

Vergi ve sigorta primi ertelemeleri ve daha çok yöntemle büyüklü, küçüklü tüm işletmelerimizin ayakta kalmasını temin ettik.

Türkiye’nin salgının önlenmesinde ve can kaybında dünyada örnek alınan konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır.

Fedakarca görev yapan sağlık personelimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

81 il ve 922 ilçede valilerimiz, kaymakamlarımız, emniyet ve jandarma teşkilatlarımız tarafından tedbirler yürütüldü.

8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız, 25 milyondan fazla 20 yaş altında gençlerimizin her türlü ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılandı.

6 milyon 240 bin üzerinden talebe cevap verdi. Halkımız yaptığı hiçbir fedakarlığın boşa gitmediğinden emin olsun.

Recep Tayyip Açıklama Allah’ın izni milletimizin gayreti devletimizin katkısıyla kayıplarımızın hepsini kısa sürede ziyadesiyle geri alacağımızdan en küçük şüphemiz yoktur.

Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı, güçlü tuttuğumuz ölçüde Rabbim bize kapılar açacaktır.

Türkiye’nin gerçekten çok iyi bir yere geleceğini şimdiden anlamaya başladık. Sanayi, teknoloji, ticaret, tarım, enerji, ulaşım, sağlık, spor, savunma sanayinde Türkiye parlayan bir yıldız olarak öne çıkıyor.

İnşallah 2. Dünya Savaşı sonrası hatalar tekrarlanmayacak. Ülkemizin önüne gelen fırsatı değerlendirmeyi sağlayacağız.

Bu süreçte milletimiz önüne kurulan tüm tuzakları birer birer bozarak 2023 hedeflerine ulaşma konusunda kararlılığını göstermiştir.