Salgın Döneminde İşsizlik Maaşı

Oy Verebilirsin
[Total: 0 Average: 0]

Salgın Döneminde İşsizlik Maaşı

 

Corona virüs Türkiye giriş yaptı ve hızla yayılmakta. Bu bağlamda Corona virüsü salgını sebebi ile birçok işletme kepenk kapatmak zorunda kaldı. Geriye kalan işletmeler ise işlerini önemli ölçüde yavaşlattı, çalışanların çalışma saatlerine düzenleme yaparak nöbetleşe çalışmalarına olanak tanıdı. Bu dönemde hangi işletmelerin kısa çalışma ödeneğine başvurabileceğini, kimlerin kısa çalışma ve işsizlik maaşı alabileceği, salgın döneminde çalışanların haklarının neler olduğu işletmeler ve çalışanlar tarafından merak konusu oldu.

Corona virüs “zorlayıcı sebep” sayıldığı için, birçok uzman, faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği ve işverenlerin maliyetlerini azaltmak için “kısa çalışma ödeneği” kullanılabileceğine dair ifadeler kullanıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde “Kısa Çalışma Ödeneği’ni devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştıracak ve hızlandıracağız.” Dedi.

Herkes Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilecek Mİ?

İşsizlik sigortası ödemesinde olduğu gibi kısa çalışma ödeneği almanın da koşulları mevcuttur. Mevcut durumda, işçilerin sadece bir kısmı bu koşulları sağlayabiliyor. Kısa çalışma ödeneği, işverenin kısa çalışma talebinin uygun bulunmasına bağlı olarak; kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabii olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanlar yararlanabilmektedir.

Herkes İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılardan; hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR Birimlerine şahsen veya elektronik ortamdan başvurulabiliyor. Ancak hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabii olmak ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ağır şartlardandır.

DİSK salgın döneminde 600 günlük sürenin 90 güne indirilmesini talep etti.

 

İşsizlik Fonunda Ne Kadar Para Vardır?
İşsizlik Sigortası Fonu’nda Şubat 2020 tarihi itibari ile 131 milyar 596 milyon 810 TL bulunmaktadır. Bu rakamın yüzde 6,93’ü mevduatta, geri kalanı ise devlet tahvillerinde bulunmaktadır.

İş Durdurulursa İşçiye Kaç Para Ödenir?

Salgın nedeniyle işçinin çalıştığı iş yerinde işin durması halinde işverenin bir hafta süreyle işçiye yarım ücret ödemek zorunda olduğuna dikkat çekildi. Bir haftanın sonunda işveren ücret ödemiyor.

İşveren Kısa Ödeneğe Ne Zaman Başvurur?

İşveren 4447 sayılı yasanın ek 2. Maddesi uyarınca kısa çalışma ödeneği için başvuru yapabiliyor. Kısa çalışma ödeneği işverenin bir hafta süreyle yarım ücret ödeme zorunluluğunun bitimi ile başlıyor. Kısa çalışma ödeneğinden yapılan ödemeler işçinin ileride alacağı işsizlik ödeneğinde mahsup ediliyor. Ancak kısa çalışma ödeneğinin işsizlik ödeneği mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Corona Virüs Nedeni İle İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İş Kanunu’nun 24. Maddesi, işçinin işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıktığında işçiye iş akdini feshetme hakkı tanıyor. Bu gerekçe ile iş akdini fesheden işçi, kıdem tazminatını alır ama ihbar tazminatını alamaz. Ücreti ödenmeyen işçi istifa ederse ve gerekli prim koşullarını taşıyorsa işsizlik maaşı da alabilir. Ayrıca işverenin tek taraflı olarak çalışanı ücretsiz izne çıkarması durumunda haklı sebeple işten ayrılanlar işsizlik maaşından faydalanabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Ödeniyor?

İşsizin yapmış olduğu başvuruyu izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik maaşı, kimlik kartı ile herhangi bir PTT şubesine başvurarak her ayın 5’inde yatırılır ve çekilebilir. İşsizlik maaşı 6 ay içinde çekilmelidir. Aksi halde maaş İŞKUR’a geri dönecektir.