SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sokağa Çıkma Yasağını Açıkladı

Oy Verebilirsin
[Total: 7 Average: 5]

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sokağa Çıkma Yasağını Açıkladı

 

Corona Virüs’e karşı alınan tedbirler kapsamında 3 4 haftadır hafta sonları uygulanan bir sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Yapılan bu uygulamanın meyvelerini yemeye başladık gibi görünüyor. Ama tedbirlerin devamının gelmesi gerekiyordu ve öyle de oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada alınan yeni tedbirleri açıkladı. Sadece tedbirleri açıklamakla kalmadı bazı bilgilerde verdi.

1-2-3 Mayıs’ta Sokağa Çıkma Yasağı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma şöyle:

İnsan hareketliliğini ne kadar azaltırsak, salgının sert yayılma zincirini o denli etkin kırabiliriz. Salgının kontrol altına alınmasında insanların bir arada bulunduğu yerlerdeki faaliyetlere ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur.

1 Mayıs gece 00.00’dan başlayarak 3 Mayıs gece 00.00’da son bulacak olan sokağa çıkma yasağı vatandaşların uymasını istedi. Cuma günü marketlerin saat 09.00 ile 14.00 arasında açık olacağını da belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu sokağa çıkma sınırlamasını bayram sonuna kadar sürdürmeyi düşünüyoruz. Üç gün süreyle bu hafta sonu sokağa çıkma sınırlandırmasını uygulayacağız.

Erdoğan’ın açıklamalarında önem taşıyan noktalar şu şekilde;

Kabinemizin 29. Toplantısını gerçekleştirdik. Öncelikle Ramazan ayının tüm insanlığa hayır getirmesini niyaz ediyorum. Coronanın üstesinden gelerek Ramazan sonunda çifte bayram yapmayı diliyoruz.Coronaya karşı somut neticelerin alınmaya başladığı bir döneme giriyoruz. Yeni hasta ve ölüm sayımız günden güne azalıyor. İyileşen hasta sayımızın, yeni hasta sayısını geçmesi önemli bir kırılma noktasıdır. Türkiye, Avrupa’daki en iyi ülke konumundadır.

Sağlık sistemimiz, herhangi bir aksaklığa meydan vermeden faaliyetlerini sürdürmüştür. Sadece Türkiye ile yetinmedik, dünyanın her yerindeki vatandaşlarımıza sahip çıktık.

40 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik ve önce yurtlarda karantinaya aldık, sağlıklarından emin olduktan sonra evlerine yolcu ettik. Şimdi 25 bin vatandaşımızı daha ülkemize getiriyoruz.

Maske, tulum, dezenfektan ve gıda gibi temel ihtiyaçlara kadar ülkemizin alt yapısını test etme imkanı bulduk. Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık.

Gerek mevcut gerek yeni açtığımız hastanelerimizle, sağlık kuruluşlarımızla tüm vatandaşlarımıza birinci sınıf hizmet veriyoruz. Yıllardır eleştirenler umarım biraz mahcup olmuşlardır.

Biz kendimize yeterli olmanın ötesinde, dostlarımıza destek verecek seviyelere ulaştık. Bugüne kadar 55 ülkeye malzeme desteği verdik. Son olarak ABD’ye, maske, siperlik, N95 maske, tulum ve dezenfektanlar dan oluşan malzemeleri yarın gönderiyoruz. Bu malzemeleri taşıyan askeri nakliye uçakları yarın Amerika’ya hareket edecek.

Kriz sonrası yeniden yapılanacak dünyada, ülkemizin 2023 hedeflerinin ötesinde bir konuma ulaşabileceğine yürekten inanıyorum.

Geçtiğimiz hafta Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar  günleri uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına gösterdiğiniz hassasiyet için sizlere şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum. Kabinemiz gerçekten bu fedakarlığınızı unutmayacaktır.

Ekonomik Önlemler

Ar-Ge merkezlerinin evden çalışma sürelerini de 27 Mayısa kadar uzatıyoruz.

Çiftçilerimizin Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek Ziraat Bankası ve Tarım kredi Kooperatiflere olan kredi geri ödemelerini de faizsiz olarak 6 ay erteliyoruz.

Bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda planı harekete geçireceğiz. Tüm bakanlıklarımız kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili hazırlıklarını sürdürüyor. Salgınla mücadele için aşama aşama hayata geçirdiğimiz planların olumsuz yönlerini engellemek için birçok paketi devreye soktuk.

Verdiğimiz destekler 200 milyar lirayı buldu ve milletimizin yanında olduğunu gösterdik. 4 milyon vatandaşımıza 22 milyarlık bir kaynak ayırdık.

120 bin firmamız, 108 milyar liraya yakın finansman desteği aldı. İstihdamı korumak için, maaşların asgari ücrete olan kadarki bölümünü karşıladık. 1 milyon 361 çalışanımıza ödemelerini yaptık.

Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasında toplanan paralar, bu destek programında kullanılmaktadır. Şimdiye kadar 1 milyar 850 milyon lira toplanmıştır.