Sosyal Yardım Şartları Açıklandı !

Oy Verebilirsin
[Total: 10 Average: 5]

Sosyal Yardım Şartları Açıklandı!

Corona virüs kapsamında alınan tedbirler yüzünden işine son verilen ya da çalıştığı işyerinde kapatmaya giden vatandaşların mağdur olduğu bir dönemde sosyal devlet kapsamında vatandaşlara belirli ödemeler veya yardımlar yapılıyor. Bu ödemelerin en yenisi Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Pandemi Sosyal Destek Paketi’dir. Peki bu Pandemi Sosyal Destek Paketi kimler, nasıl başvuracak?

Corona virüs kapsamında alınan sosyal önlemlerin yanında vatandaşların mağdur olmaması için devlet vatandaşlara 1000 TL destekte bulunuyor. Yapılan destek haneye yapılmamaktadır. Yani aynı aileden birden fazla kişi başvuru yapsa da sadece bir kişiye verilecek. Geçtiğimiz günler de 1 Nisan ve 5 Nisan tarihleri arasında iki milyonu aşkın vatandaşa 1000 TL’lik sosyal yardım ödemesi yapıldı. Şimdi sıra üçüncü faz ödemelerinde.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım programının üçüncü fazı için başvuruların başladığını açıkladı. Birinci ve ikinci faza yetişemeyen vatandaşlar 3. faz için başvurularını e-Devlet kapısı üzerinden yapabilecekler.

Bakan Selçuk, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Pandemi Sosyal Destek Programı 3. Faz başvurularını e-devlet kapısı üzerinden almaya başladık. Başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresi üzerinden yapabilirsiniz. “ diyerek açıklama yaptı.

Başvurular TC Kimlik Numarasına Göre Yapılacak!

Yığılmalardan dolayı aksaklık yapılmaması için başvuruların TC kimlik numaralarının son hanesine göre yapılması kararlaştırıldı.

Yoğunluğu önlemek adına başvurular TC kimlik numaralarına göre;

TC kimlik numarasının sonu 0 olan vatandaşlar Pazartesi

TC kimlik numarasının sonu 2 olan vatandaşlar Salı

TC kimlik numarasının sonu 4 olan vatandaşlar Çarşamba

TC kimlik numarasının sonu 6 olan vatandaşlar Perşembe

TC kimlik numarasının sonu 8 olan vatandaşlar Cuma başvuru yapabilecekler.

Cumartesi ve Pazar günleri için herhangi bir kısıtlama mevcut değil.

Sosyal Yardım Parası Şartları Nelerdir?

Yapılan başvurularda değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı olarak yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi sosyal yardım parası için başvuru yapabilecek. Aynı haneden birden fazla başvuru yapılması takdir de yalnız bir başvuru değerlendirilecek. Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen sosyal yardım parasından yararlanmamış olanlar başvurabilecekler.

Kimler Yararlanabilecek?

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 veya Faz 2’den yararlanmamış olup belirlenen şartlara uygun olan vatandaşlar Sosyal Destek Programı kapsamında ödenecek olan 1000 TL para ödeneğinden yararlanabilecek.

Kimler Yararlanamayacak?

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamayacak.

5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar yararlanamayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.

İŞKUR İşsizlik Ödeneği’nden faydalanan vatandaşlar yararlanamayacak.

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanan vatandaşlar yararlanamayacak.

Ödemenin zamanı değerlendirmeler sonrasında açıklanacak. Ödemeler evlere PTT çalışanları tarafından yapılacak.