Ücretli Öğretmenlere ve Usta Öğreticilere Müjde!

Oy Verebilirsin
[Total: 0 Average: 0]

Ücretli Öğretmenlere ve Usta Öğreticilere Müjde!

Türkiye’nin 81 ilinde toplamda 80 bin 583 ücretli öğretmen bulunmaktadır. Türkiye’nin tüm illerinde bulunan ve çok düşük ücretler ile mesleklerini yapan bu ücretli öğretmenlerin maaşları girdikleri ders sayısına göre hesaplanmaktadır. Covid-19 salgını nedeni ile okullarından tatil edilmesi şüphesiz en çok onları etkileyecekti. Çünkü kadrolu bir öğretmen ile aynı koşullarda çalışamayan vefakar ücretli öğretmenler bu dönem boyunca maaş alamayacaklardı. Günlerdir en çok merak konusu olan başlıklardan birisi ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin karantina yüzünden tatil edilen okul dönemi boyunca ücretlerini alıp alamayacaklarıydı. Usta öğreticiler ve ücretli öğretmenler için bugün gün içerisinde bir müjde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geldi.

Berat Albayrak, yaptığı açıklamada bu süreç boyunca ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin ek ders ücretlerinin yatacağını duyurdu. Albayrak, sosyal medya hesabındaki paylaşımındaki şu sözlere yer verdi. “Ekonomik İstikrar Kalkanı ile Covid-19 salgınında etkilenen meslek gruplarımızın taleplerini yerine getirmeye devam ediyoruz. Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Bunun dışında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise daha önce bir açıklama yapmıştı. Ziya Selçuk yaptığı açıklamasında şu sözlere değinmişti: “Ücretli öğretmenlerle ilgili mevcut mevzuat, derse giren öğretmenlerimizin alması konusunda.”

“Bizim telafi eğitimi olarak hazırlıklarını sürdürdüğümüz tüm eğitim çalışmalarında her türlü senaryoya açığız.”

“Bu süre içinde de derslere ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar devam edecek.” Diye sözlerini tamamlamıştı.

Ziya Selçuk bu sözleriyle hem okullarında yaz döneminde devam edebileceğini hem de bu süreçte çalışmamış ve mağdur olan ücretli öğretmenlerin maaşlarını ya da haklarını bu eğitimler sayesinde alabileceklerine dair yeşil ışık yakmıştı. Şu an için son durumda ücretli öğretmen ve usta öğretici maaşlarının yatacağı kesinleşmiş oldu. Yaz dönemi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama halen geçerli mi şu an için belirsizliğini koruyor. Eğer yaz dönemi için de okul uzayacaksa ilerleyen günlerde bu konusunda kamuoyunun aydınlatılması bekleniyor.